Dlaczego serwis klimatyzacji jest ważny?
Regularne serwisowanie klimatyzacji jest kluczowe, ponieważ bez tego wraz z powietrzem do pomieszczeń mogą dostawać się niepożądane bakterie, pyłki i drobnoustroje, co prowadzi do problemów zdrowotnych, takich jak alergie i podrażnienia dróg oddechowych. Dodatkowo, zaniedbanie przeglądów obniża efektywność urządzenia, zwiększa koszty eksploatacji oraz ryzyko poważnych awarii. Aby zapewnić zdrowe powietrze i efektywną pracę systemu, zaleca się serwisowanie klimatyzacji co najmniej raz w roku.
Agregaty zewnętrzne
Zewnętrzne urządzenia, tzw. agregaty wyposażone są między innymi w wymiennik ciepła i wentylator. Od wysokiej jakości pracy tych elementów zależy sprawność całej instalacji.
Są to elementy mechaniczne, które w wyniku normalnej eksploatacji ulegają zabrudzeniu, a ich sprawność znacznie spada. W wyniku tego urządzenie przestaje chłodzić lub chłodzi dużo słabiej, rośnie za to pobór energii i skraca się jego żywotność.
Urządzenia wewnętrzne
Urządzenia w klimatyzowanych pomieszczeniach mają wentylator, który nawiewa powietrze przez parownik, schładzając je.
Powierzchnia parownika ulega zabrudzeniu, nawet cienka warstwa kurzu pogarsza jego wydajność, co obniża skuteczność chłodzenia i nie pozwala uzyskać pożądanej temperatury.
Systematyczne czyszczenie pozwala utrzymać urządzenie
w pełnej sprawności i
wydajności.
Filtry klimatyzatora
Powietrze nawiewane przez urządzenia wewnętrzne przepływa przez filtry, które z czasem ulegają zabrudzeniu. To zmniejsza przepływ powietrza i wydajność klimatyzacji, utrudniając osiągnięcie zadanej temperatury.
Mocno zabrudzone filtry powodują obladzanie się urządzenia i wyciek skroplin poza tacę ociekową.Okresowe czyszczenie i wymiana filtrów
zapewniają bezawaryjną pracę urządzenia.
Instalacja "freonowa"
Urządzenia zewnętrzne i wewnętrzne instalacji połączone są ze sobą instalacją „freonową”. Urządzenia funkcjonują właśnie dzięki gazowi znajdującemu się w tej instalacji. Stosowane są w niej różnego typu gazy, niektóre z nich są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Nieszczelność instalacji i wyciek gazu do atmosfery jest wysoce niepożądany.
Z drugiej strony zbyt mała ilość gazu w instalacji „freonowej” może dodatkowo spowodować, że urządzenia przestaną chłodzić lub będą chłodzić zbyt słabo, pobierając przy tym nadmierne zużycie energii.
Należy okresowo sprawdzać szczelność instalacji „freonowej” i przeprowadzać wymagane naprawy oraz w przypadkach wycieku, uzupełniać ilość gazu roboczego.
Odprowadzanie skroplin
W powietrzu, którym oddychamy znajduje się pewna ilość pary wodnej. Powietrze przepływające przez skraplacz ulega schłodzeniu, w wyniku czego część pary wodnej w nim zawartej ulega kondensacji, czyli skropleniu. Kropelki wody spływają po powierzchni skraplacza do instalacji odprowadzenia skroplin. Spływająca woda niesie ze sobą zanieczyszczenia, które osiadają w instalacji odprowadzenia skroplin.
Po pewnym czasie instalacja ta może ulec zatkaniu i woda nie będzie odprowadzana. Dochodzi wtedy do „kapania” lub wycieku z urządzenia. Dodatkowo, zalegająca w niedrożnej instalacji woda wydziela nieprzyjemny, często intensywny zapach. Okresowa kontrola stanu i oczyszczanie instalacji odprowadzania skroplin gwarantuje funkcjonowanie urządzeń zgodnie z oczekiwaniami.
Wybór instalatora
Najważniejszą sprawą jest pomoc dobrego instalatora. Jego zadaniem będzie obliczyć, zaprojektować i zainstalować system zgodnie z wymaganiami oraz potrzebami klienta. Do jego obowiązków należy również monitorowanie i konserwacja systemu, aby zapewnić jego niezawodne działanie przez długi czas.
Umiejętności i kwalifikacje instalatora są kluczowe dla stworzenia właściwego klimatu w pomieszczeniu, co wpływa na komfort użytkowników.
Dobrze zaprojektowany i zainstalowany system przyczynia się do oszczędności
energii oraz poprawy jakości powietrza.
Warto więc skorzystać z usług doświadczonego specjalisty,
który zagwarantuje optymalne rozwiązania.