Pompa ciepła będzie pracowała efektywnie i bezproblemowo przez wiele lat jeżeli podczas jej wyboru będzie wzięty pod uwagę szereg czynników. Podstawowym krokiem jest wybór odpowiedniego urządzenia poprzedzony wnikliwą analizą potrzeb przyszłego użytkownika. Następnie należy właściwie skonfigurować ustawienia i regulację urządzenia. Finalnie, profesjonalna ekipa montuje sprzęt i przeprowadza pierwsze uruchomienie. Odpowiednie ustawienia parametrów systemu pozwolą na jego optymalną pracę w danym środowisku. Jak powinno się ustawić pompę ciepła? Omawiamy 3 najistotniejsze zagadnienia.
Ustawienie krzywej grzewczej
Ustawienie temperatury wody dostarczanej do grzejników i/lub instalacji podłogowej jest uzależnione od temperatury panującej na zewnątrz. Przykładowo, jeżeli na dworze jest -20°C to pompa ma podgrzewać wodę kotłową do +45°C. Przy +15°C, woda kotłowa powinna mieć +25°C. Gwarantuje to oszczędną i stabilną pracę urządzenia. Niektórzy producenci stosują w pompach ciepła sterownik pokojowy, który pozwala na automatyczne dostosowanie temperatury.
Termostat – niezbędny?
Termostat to urządzenie, które załącza pompę ciepła na bazie temperatury pomieszczenia, w którym się znajduje. Nie wpływa na temperaturę zasilania układu grzewczego, ponieważ jest ona zawsze taka jaką ustawiliśmy w stałej bezwzględnej lub wynika z krzywej grzewczej.
Przykładowo, jeżeli pompa ciepła ma ustawioną stałą temperaturę zasilania na 40°C, to taką temperaturę wrzuca do układu grzewczego. Układ grzewczy rozprowadza tę temperaturę po całym domu. W konsekwencji, temperatura w powietrzu wzrasta, a termostat na bieżącą ją odczytuje. Po uzyskaniu docelowej temperatury, do pompy cięła zostaje wysłany komunikat o zakończeniu procesu grzania. Oczywiście, w przypadku chłodzenia działa to analogicznie.
Jak dobrać ustawienia pompy ciepła, aby osiągnąć maksymalny komfort?
Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest to uzależnione od indywidualnych warunków, w których pompa się znajduje oraz potrzeb przyszłego użytkownika. Wpływają na to również procedury zastosowane podczas instalacji.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat to zachęcamy do obejrzenia krótkiego materiału, w którym Marcin rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące powyższych zagadnień.