Urządzenia klimatyzacyjne przeznaczone do regulowania temperatury w domach, mieszkaniach, biurach czy budynkach użyteczności publicznej są podzielone ze względu na miejsce ich montażu. Najczęściej klienci wybierają klimatyzatory ścienne, podsufitowe lub przypodłogowe.
Klimatyzacja podsufitowa
Pierwszym prezentowany rodzajem urządzeń do chłodzenia pomieszczeń jest klimatyzacja podsufitowa. Nazwa tego typu urządzeń często występuje tez pod innymi postaciami, m. in. ścienno-przysufitowe lub podstropowe. Urządzenia podsufitowe są przede wszystkim niższe niż te ścienne. Instaluje się je najczęściej do dużych pomieszczeń, takich jak sale weselne czy restauracje. Cechują się również bardzo szybkim działaniem, ponieważ zimne powietrze jest wywiewane nawet na kilkanaście metrów, więc duży metraż jest chłodzony szybko i efektywnie. Klimatyzacja podsufitowa jest najczęściej montowana w pomieszczeniach, w których sufit jest na niestandardowej wysokości. W zależności od modelu i wariantu oraz zaleceń producenta, urządzenie może być zamocowane bezpośrednio do konstrukcji lub stropu.
Klimatyzacja ścienna
Stacjonarna klimatyzacja ścienna dzieli się na dwa warianty: split i multisplit. Najlepiej sprawdza się w domach, mieszkaniach oraz lokalach komercyjnych. Nowoczesny i minimalistyczny design urządzeń obecnie dostępnych na rynku pozwala na ich dowolne zaaranżowanie we wnętrze każdego rodzaju. Największą przewagą tego typu urządzeń jest niewątpliwie szybka instalacja. Split w najprostszej konfiguracji może być zamontowany już w godzinkę. Jednostka wewnętrzna jest niewielka, więc z łatwością będzie można ją zainstalować nawet w pomieszczeniu i niedużym metrażu. Jest to zdecydowana korzyść, zwłaszcza w przypadku pomieszczeń, w których każda wolna przestrzeń jest na wagę złota.
Klimatyzacja przypodłogowa
Urządzenie klimatyzacyjne w postaci przypodłogowej niewątpliwie wyróżnia się miejscem montażu. Wizualnie przypomina grzejnik i tak jak on zwykle znajduje się w bliskiej, kilkucentymetrowej odległości od podłogi. Producenci klimatyzatorów przypodłogowych zalecają ich montaż najczęściej pod oknem, przy ścianie lub we wnęce. To idealne rozwiązanie do pomieszczeń o małym metrażu lub tam gdzie sufit nie jest podwieszany. Największym atutem tego typu urządzeń jest jego funkcjonalność – działa on bowiem w charakterze grzejnika. Frontowa część jednostki wewnętrznej jest zrobiona z materiału nagrzewającego się jak kaloryfer (np. aluminium). Stanowi to i wadę i zaletę. Osoby, które posiadają dzieci lub zwierzęta powinny uważać czy klimatyzator zbytnio się nie nagrzewa, a temperatura nie jest za wysoka. Klimatyzację przypodłogową montuje się w budynkach prywatnych i komercyjnych. Najczęściej wybierają je osoby lub firmy, które mają miejsce o ograniczonych możliwościach montażu.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się u Ciebie – umów się z naszym specjalistą na bezpłatną wycenę.