Klimatyzator to wydajne urządzenie służące do utrzymania komfortowej temperatury we wnętrzu mieszkania nie tylko w sezonie letnim, ale w zasadzie o każdej porze roku. Najnowsze modele posiadają bowiem również funkcję grzania, co zimą pozwala na wykorzystanie ich w tym właśnie celu. Obecnie montaż klimatyzatora wydaje się standardem podczas stawiania nowych budynków wielorodzinnych, jednakże właściciele mieszkań w starszych blokach muszą poradzić sobie na własną rękę. Przede wszystkim trzeba uzyskać odpowiednie zgody na instalację klimatyzacji.
Prawo, a montaż klimatyzacji w bloku
Wybór systemu grzewczego do mieszkania jest ograniczony przez zasady i regulamin właściciela danego budynku lub spółdzielni, do której należy. Zwykle jednostka zewnętrzna klimatyzacji jest montowana na posadzce balkonu. Jeśli do mieszkania nie przynależy balkon, to pozostaje jedynie możliwość instalacji na ścianie zewnętrznej. To niestety wymaga już stosownej zgody od osoby bądź podmiotu zajmującego się administracją budynku. Czasami wiąże się to również z dodatkowymi kosztami związanymi z np. wynajmem podnośnika.
Ponieważ montaż klimatyzacji jest ściśle związany z ingerencją w elewację budynku, to inwestor jest zobowiązany do złożenia odpowiedniego wniosku wraz z dokładnym opisem projektu instalacji. Zawarte w nim być powinny informacje dotyczące przede wszystkim poziomu hałasu, wymiary oraz dokładne miejsce instalacji jednostki zewnętrznej. Nierzadko potrzebne jest uzyskanie zgody sąsiadów. Jeżeli nie uda się uzyskać zgody na instalację jednostki zewnętrznej na elewacji budynku, pod uwagę warto wziąć dach, czyli montaż w przewodzie kominowym.
W przypadku jednostki wewnętrznej, najczęściej montowane są modele naścienne, ponieważ nie zajmują zbyt dużo miejsca i nie wpływają negatywnie na estetykę całego pomieszczenia. Rekomendowana jest instalacja na ścianie balkonowej lub niedaleko niej, ponieważ ograniczona do minimum jest wtedy długość przewodów i prac serwisowych. Jeżeli nie uda się uzyskać zgody na montaż klimatyzacji ani od administracji budynku, ani od sąsiadów, to pozostaje zakup klimatyzatora przenośnego. To znacznie niższy koszt, ale stoi za nim słaba wydajność.
Klimatyzacja w bloku – jakie wybrać urządzenie?
Najważniejszymi kwestiami, które należy rozpatrzyć przed instalacją klimatyzatora w boku są przede wszystkim parametry dotyczące poziomu hałasu generowane przez urządzenie, wbudowany tryb grzewczy, możliwość dostosowania temperatury, automatyki, opcji sterowania, funkcji nawilżania powietrza oraz filtrów powietrza. Dla tych, którzy ponad wszystko cenią sobie wygodę i komfort użytkowania, najlepszym rozwiązaniem będzie nowoczesny klimatyzator wyposażony m. in. w tryb automatyczny i możliwość sterowania przez Wi-Fi. Jeżeli zależy Ci na wygenerowaniu oszczędności, to wybierz klimatyzator z inwerterem, co pozwoli zmniejszyć koszty związane z chłodzeniem w skali roku o kilkadziesiąt procent. Warto pamiętać o tym, że klimatyzacja wyposażona w tryb grzewczy może być używana przez cały rok.